Milliseid juhilube vajad haagise vedamiseks?

Haagise valimisel tuleb kontrollida, kas sul on olemas haagise load, mis annavad õiguse välja valitud haagisega liiklemiseks. Tihtilugu võib see osutuda määravaks teguriks haagise soetamisel.

Haagise valimisel tuleb kontrollida, kas sul on olemas haagise load, mis annavad õiguse välja valitud haagisega liiklemiseks.

Kõige pealt tuleb selgeks endale selgeks teha täismassi mõiste. Auto täismassiks loetakse täisvarustuses sõiduki massi koos juhi, kaasreisijate ja veosega, mida lubab auto valmistaja. Sarnane arvutuskäik kehtib ka haagisele ehk haagise tühimass koos valmistaja poolt lubatud suurima kandevõimega moodustab täismassi. Autorongi täismassiks loetakse auto ja haagise täismasside summat.

B-kategooria lubadega on lubatud sõita kerghaagisega (kuni 750kg) ka juhul, kui autorongi täismass ületab 3500kg. Näiteks suuremat sorti maasturile, mille täismass on 2800kg, saad murevabalt järele haakida kerghaagise kuni 750kg. B kategooria lubadega tekib erisus piduritega haagise puhul. Sel puhul tuleb arvestada, et autorongi täismass ei ületaks 3500kg. Näiteks tavapärasele linnamaasturile, mille täismass on 2200kg, on lubatud järele haakida piduritega haagis täismassiga kuni 1300kg, juhul kui sõiduki tootja seda lubab. Kui auto passis on lubatud kerghaagise mass väiksem kui 750kg, võib vaatamata sellele vedada haagist täismassiga 750kg, mis koos koormaga ei ületa autopassis märgitud täismassi.

Meie tootevalikus on mitmeid identsete mõõtude ja parameetritega, kuid erineva kandevõimega haagiseid. Seega saad valida enda autole just sobiva täismassiga haagise.

Juhul kui autorongi täismass ületab 3500kg, kuid jääb alla 4250kg, on vajalik B96 kategooria luba. B96 loa taotlemiseks tuleb tasuda riigilõiv ning sooritada maanteeametis sõidueksam. Autorongile, mille täismass jääb vahemikku 3501 – 7000kg, on vajalik juba BE kategooria ehk teisisõnu haagise load. BE kategooria lubade saamiseks on vaja läbida autokooli teooria- ja sõidukursus ning sooritada maanteeametis sõidu- ning teooriaeksam.

Kõik sõidukid, mille täismass ületab 3500kg, vajavad C kategooria juhilube. Juhul kui on soov vedada üle 3500kg täismassiga sõidukiga haagist, mille täismass ületab 750kg, on vaja taotleda CE kategooria juhilube.

Lisaks liiklusseaduses kehtestatud reeglitele, tuleb jälgida ka autopassis tootja poolt lubatud maksimaalset haagise massi.

Meie lehelt leiab lihtsa ja ülevaatliku haagise täismassi kalkulaatori. Sisesta oma auto täismass ja näed kohe, kui suure täismassiga haagist võib B või B96 juhilubadega vedada. Vaata haagise täismassi kalkulaatorit SIIT

+