Milliseid juhilube vajad haagise vedamiseks?

Haagisevalikul tuleb kõigele lisaks tähelepanu pöörata sellele, kas sul on olemas haagise load, mis annavad õiguse välja valitud haagist vedada. Tihtilugu võib see osutuda määravaks teguriks haagisevalikul. Millise kategooria juhiluba on siis tarvis?

Haagisevalikul tuleb kõigele lisaks tähelepanu pöörata sellele, kas sul on olemas haagise load, mis annavad õiguse välja valitud haagist vedada. Tihtilugu võib see osutuda määravaks teguriks haagisevalikul. Millise kategooria juhiluba on siis tarvis?

Kõige pealt tuleb selgeks teha siinjuures oluline mõiste täismass.  Auto täismassiks loetakse täisvarustuses sõiduki massi koos juhi, kaasreisijate ja veosega, mida lubab auto valmistaja. Sarnane arvutuskäik on ka haagisele, ehk et haagise tühimass koos valmistaja poolt lubatud suurima kandevõimega moodustab täismassi. Eelnevale lisandub veel autorongi täismass, milleks loetakse auto ja haagise täismasside summat.

B-kategooria lubadega on lubatud sõita kerghaagisega (kuni 750kg) ka juhul, kui autorongi täismass ületab 3500kg. Näiteks suuremat sorti maasturiga, mille täismass on 2800kg saad murevabalt järele haakida kerghaagise kuni 750kg. B kategooriaga tekib erisus piduritega haagiste juures. Nimelt sel puhul tuleb arvesse võtta, et autorongi täismass ei ületaks 3500kg. See tähendab, et näiteks tavapärase linnamaasturiga, mille täismass on 2200kg, on lubatud järele haakida piduritega haagis täismassiga kuni 1300kg, juhul kui sõiduki tootja seda lubab. Sellisel juhul on autorongi täismass lubatud 3500kg piires. Kui auto passis on lubatud kerghaagise mass väiksem kui 750kg, võib vaatamata sellele vedada haagist täismassiga 750kg, aga haagis koos koormaga, ei tohi ületada auto passis märgitut.

Meie tootevalikus on mitmeid identsete mõõtude ja parameetritega haagiseid, kuid erineva lubatud kandevõimega. See tähendab, et saad valida endale autole just sobiva täismassiga haagise ning seda murevabalt B-kategooria lubadega kasutada.

Juhul kui autorongi täismass ületab 3500kg, kuid jääb alla 4250kg, on vajalik B96 kategooria luba. Selleks tuleb tasuda 52 eurot riigilõivu ning sooritada maanteeametis sõidueksam. Autorong, mille täismass jääb vahemikku 3501 – 7000kg on vajalik juba BE kategooria ehk teisisõnu haagise load. Viimase tarbeks on vaja läbida autokooli teooria- ja sõidukursus ning sooritada maanteeametis sõidu- ja teooriaeksam.

Kõik sõidukid, mille täismass ületab 3500kg vajavad C kategooria juhilube. Juhul kui on soov vedada üle 3500kg täismassiga sõidukiga haagist, mille täismass ületab 750kg on juba vajalik CE kategooria juhiload.

Lisaks liiklusseaduses kehtestatud reeglitele, tuleb jälgida ka autopassis tootja poolt lubatud maksimaalset haagise massi.

Meie lehelt leiab lihtsa ja ülevaatliku haagise täismassi kalkulaatori. Sisesta oma auto täismass ja näed kohe, kui suure täismassiga haagist võib B või B96 juhilubadega vedada. Vaata haagise täismassi kalkulaatorit SIIT

+