Kas ja kuidas pesta haagist?

Haagise pikaealisuse saladus peitub regulaarses hoolduses. Oleme harjunud, et oma sõidu- ja tarbeautosid hooldame vastavalt tehase ettenähtud intervalile, kuid kipume unustama, et sama kehtib ka haagiste puhul. Ka regulaarne pesemine on osa haagise hooldusest.

Haagise pikaealisuse saladus peitub regulaarses hoolduses. Pole harv juhus, kus näeme enam kui 10 aastat vana Brentex haagist, mis tänase päevani teenib omanikku samaväärselt nagu päeval, mil see talle üle anti. Oleme harjunud, et oma sõidu- ja tarbeautosid hooldame vastavalt tehase ettenähtud intervalile, kuid kipume unustama, et sama kehtib ka haagiste puhul. Ka regulaarne pesemine on osa haagise hooldusest.

Brentex keevisraamil haagised on valmistatud kuumtsingitud metallist, tänu millele on need ilmastikukindlad ja roostetamisele vastupidavamad. Loe lähemalt Brentex haagiste eeliste ja konstruktsiooni kohta. Tehasest välja veerenud haagis on värskelt tsingitud ja näeb välja särav, kuid aja jooksul võib tsinkkate tuhmuda ja oma värvi muuta. Siinjuures tuleb meeles pidada, et tsink pinnakatte oksüdeerumine on loomuliku vananemise protsessi osa.

https://www.youtube.com/watch?v=m35AvZ-4dlo

Ei maksa karta, et tsingitud pindade värvuse muutumine hõbedast kuni tumehallini oleks ebaloomulik. Vastupidi, tsink pinnakatte oksüdeerumine kaitseb hoopis tsingi alumisi kihte edasise korossiooni eest. Oksüdeerumisprotsessi kiirendavad jõudsalt talvisel ajal teedele kantavad libedusetõrjekemikaalid. Tsingitud pindade värvimuutus ei kahjusta tsingikihi kaitsvaid omadusi, küll aga muudab see haagise kaubanduslikku välimust.

Oksüdeerimisprotsessi pidurdamiseks on oluline oma haagist regulaarselt pesta. Seda eriti uue haagise puhul talvisel perioodil. Soovitame seda teha peale igat sõitmist soolatud teedel. Teesool ja teised teehoolduses kasutatud ained võivad tekitada pöördumatuid kahjustusi galvaniseeritud pindadele. Haagise pesemine toimub sarnaselt sõiduauto pesemisega. Kasutage selleks leotusainet, voolavat vett ja pesukäsna. Aeg-ajalt soovitame kasutada ka pigieemaldit, et eemaldada haagise külge nakkunud pigiplekid, mis tsinkkatet söövitavad.

Haagist pestes pöörake tähelepanu ka liikuvatele osadele nagu näiteks veopea, pidurid, rummud jne. Liiv ja muud abrasiivid tekitavad liikuvate osade juures liigset kulumist, mis ühtlasi vähendavad haagise eluiga. Peale pesemist soovitame alati määrida kõiki liikuvaid osasid.  

+