Haagise hooldus – millal ja miks?

Tagamaks haagise tehniline korrasolek, tuleb haagist hooldada korrapäraselt ja järgides tootja juhiseid. Esmane hooldus on soovitatav teha pärast esimest 5000km, et üle kontrollida rattapoldid, turvatross, tiisli kinnituspoldid, piduriga haagistel kindlasti ka pidurisüsteem.  Seda kõike veendumaks, et vibratsiooniga poleks elutähtsad sõlmed lahti põrunud. Kõik ikka enda ja kaasliiklejate turvalisuse huvides.

Kõik Brentexi haagised on tugeval keevisraamil, mille eluiga on oluliselt pikem kui poltliidestega valmistatud haagisel. Keevisraamil haagised on märgatavalt vastupidavamad ülekoormusele ja kehvades teeoludes sõitmisele. Hoolimata sellest koosneb haagis veel paljudest erinevatest komponentidest, mida soovitame iga aasta või 10000km järel kontrollida.

Turvalisuse huvides tuleb kontrollida kõik ratta- ja tiisli kinnituspoldid. Üle tuleb vaadata rehvimuster ja -rõhk ning terve vedrustuse seisukord. Haagiste sillad on valmistatud mitte-reguleeritavana. Rehvide ebamõistlikult kiire kulumise ilmnemisel tuleb silda kontrollida.

Kõik, mis käib, see ka kulub ja seetõttu tuleb aastas korra kontrollida ka rattalaagrite seisukorda. Enamus haagiseid on varustatud hooldusvabade laagritega, mis tähendab et neid ei pea eraldi määrima, sest tulevad eelmäärituna juba tehasest. Kui laager on kulunud või saanud kahjustada, tuleb see välja vahetada. Soovitame vahetada ühel sillal mõlema ratta laagrid korraga. Sarnaselt autoga, tuleb aastas korra kontrollida ka pidurisüsteeme. Pidurite juures tuleb kontrollida kõikide liikuvate osade liikuvust ja vajadusel neid määrida. Mõistagi peab üle vaatama ka piduriklotside kattematerjali paksuse ja liiga kulunud klotsid välja vahetama.

Iga-aastase ülevaatuse juures on veel palju teisi olulisi sõlmi, mis hoolduse käigus üle vaadatakse. Näiteks elektrisüsteemid, turvaseadmed, kallutuslukud, põhjavineer, vintsid ja palju muud. Kogenud meistrimees saab haagise hooldusega ka kodustes tingimustes hakkama. Varuosad selleks leiab SIIT.

Kui aga tunned, et aega või pealehakkamist napib, siis too oma haagis meie spetsialistide juurde hooldusesse ja võid südamerahuga oma koormaid edasi vedada.